Wskazówki i porady

Poniżej umieściliśmy szereg wskazówek i porad, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania i projektowania nowych schodów. Jak powszechnie wiadomo, kwestia ta nie należy do najprostszych, dlatego w razie potrzeby pomocy lub zasięgnięcia profesjonalnej porady, zapraszamy także do skontaktowania się jednym z naszych ekspertów.

Rada nr 1 – Rozmieszczenie
Schody, balustrady i poręcze stanowią integralną część wystroju wnętrz. Jeśli mają one zajmować czołowe miejsce w domu, to rola ich wyglądu jeszcze bardziej wzrasta. W takim przypadku, już na samym początku procesu tworzenia, warto dokładnie rozpatrzyć nawet najmniejsze szczegóły.

Rada nr 2 – Oszczędność miejsca
Stopnie zabiegowe. Ilość wolnej przestrzeni warunkuje ewentualną potrzebę montażu stopni zabiegowych. Jeśli jednak miejsce nie stanowi problemu, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie spoczników niż stopni zabiegowych.

Rada nr 3 – Wysokość balustrady
Z przyczyn bezpieczeństwa, przyjęto, że wysokość balustrady wynosi metr powyżej poziomu parteru. Jeśli na wyższym piętrze znajduje się otwarta przestrzeń, zaprojektowana dla strefy rekreacyjnej lub dla dzieci, warto upewnić się, że w pomieszczeniu będzie także miejsce dla mebli, a nie wyłącznie do zamocowania balustrady.

Rada nr 4 – Długi bieg schodowy
Nadmiernie długie biegi schodowe nie są wskazane. Mogą wywoływać lęk podczas patrzenia w dół z góry schodów. Przy zastosowaniu takich biegów zwiększa się prawdopodobieństwo rozejścia się podestów/spoczników i zmian w ich biegu/kierunku.

Rada nr 5 – Miejsce dla schodów
W rozmowie z architektem, warto zachęcić go do wygospodarowania większej ilości miejsca na schody. Już kilka centymetrów więcej może zdecydowanie podnieść komfort w poruszaniu się po schodach. Wykonawca również powinien zostać zaznajomiony z tym faktem, najlepiej jeszcze we wczesnym etapie procesie tworzenia.

Rada nr 6 – Planowanie
Dokładne rozplanowanie schodów i przestrzeni przeznaczonej do ich umieszczenia, odgrywa istotną rolę. Nigdy nie jest za wcześnie, aby zaangażować wykonawcę schodów w proces planowania. Uprzednie zaangażowanie każdorazowo zapewnia osiągnięcie najlepszego rezultatu dla klienta.

Rada nr 7 – Wymiary
Kiedy architekt lub projektant mierzą klatkę schodową (przykładowo na 1 metr szerokości) ostateczny rezultat nigdy nie wyniesie dokładnie 1 metra szerokości przy prostym biegu schodowym - a do 150mm mniej. Ograniczenia, takie jak powierzchnia poręczy i balustrada na wyższym piętrze zawsze zawężają dokładną szerokość. Planowanie stanowi najlepszą broń przeciwko rozczarowaniu.

Rada nr 8 –Plany zmian
Zmian dotyczących klatki schodowej można dokonać o wiele łatwiej i taniej na samym początku niż później, w trakcie budowy.

Rada nr 9 – Konsultacja z ekspertem
Jeśli Państwa wybór padł na schody geometryczne (kręcone) i myślą o tych pozbawionych podparcia (samonośnych/wiszących), warto przeanalizować tę kwestię z wykonawcą schodów niż przystawać na deklaracje projektanta.

Rada nr 10 – Projekt
Jeśli nie są Państwo przekonani, jaki styl schodów najlepiej pasuje do wystroju Państwa domu, warto skorzystać z porady. Możemy pomóc zaprojektować, a następnie wykonać schody, idealnie komponując je z architekturą wnętrza.

Rada nr 11 – Kolorystyka
Drewno, które wykorzystujemy, jest produktem całkowicie naturalnym, dlatego też umożliwia to wybór odmiennych kolorów i tekstur. Zawsze starannie dopasowujemy nasze barwy i tekstury, mimo iż nierzadko stanowi to wyzwanie. W przypadku, gdy dla Państwa samodzielne podjęcie decyzji okaże się zbyt trudne, oferujemy pomoc w dopasowaniu określonego gatunku drewna, która rozwiąże tę zawiłą kwestię.

Rada nr 12 – Bezpieczeństwo
Jako dzieci wszyscy lubiliśmy bawić się na schodach. Nic innego nie budzi tak skojarzeń z boiskowymi drabinkami, jak właśnie schody w domu. Stanowią one źródło inspiracji do zabaw dla najmłodszych, ale i także zagrożenie. Jednakże, kwestia ta jest łatwa do rozwiązania. Na rynku dostępne są produkty, będące tymczasową barierą przed wejściem na schody, np. zamykane furtki. Zapewniają one niezbędną ochronę tak długo, jak to konieczne. Możliwe jest także umieszczenie elementów stałych, które najczęściej jednak niszczą naturalne piękno schodów.

Rada nr 13 – Nieprzerwana poręcz
Nieprzerwane poręcze nie kończą się ani nie zaczynają w miejscu słupka poręczy czy też zmiany kierunku schodów. Biegną one łagodnymi zagięciami od dołu do samej góry schodów. Takie poręcze to istne dzieło sztuki, a także znana od wieków światowa technika w produkcji barierek. W tym przypadku, szczególnie ważne znaczenie odgrywa konsultacja. Warto upewnić się, czy dane schody wymagają takiego typu balustrady. Ten rodzaj projektu poręczy charakteryzuje się fachowością, a efekt całkowicie zależy od wiedzy i kompetencji wykonawcy. Linia poręczy ma ogromne znaczenie w tworzeniu ponadczasowych schodów, dlatego zaniedbanie harmonii pomiędzy schodami a balustradami może odebrać cały ich urok.

Rada nr 14 – Umiejscowienie komponentów
Podstopnice, rozmiar poręczy, odpowiednia wysokość stopni, umiejscowienie tralek (wypełnienia balustrady), promień wewnętrzny i zewnętrzny - to wszystkie elementy, które rzemieślnik musi wziąć pod uwagę, podczas gdy ciągle rozważa, aby nie narażać zwijanych elementów… Nadmierne użycie … może znacznie osłabić barierkę w miejscach, gdzie wymaga ona największej wytrzymałości.

Rada nr 15 – Wykończenie
Schody malowane czy raczej polerowane? Jeśli decyzja okazuje się być trudniejszą do podjęcia niż mogło się wydawać, warto rozważyć kilka opcji. W większości tradycyjnych schodów, podobnie jak w tych nowoczesnych, najczęściej stosowanymi technikami są barwienie, polerowanie lub wykończenia gładkie. Jeśli zaś trudność w wyborze dotyczy formy i kształtu schodów, lepiej wykorzystać drewno klasy niższej jakości, a następnie wyłożyć je wykładziną czy też pomalować. Dywan posiada jeszcze jedną zaletę - można nim pokryć tylko wybrane części schodów, a na nieosłoniętych fragmentach zastosować wysokiej jakości drewno polerowane. Jeśli w domu znajduje się już więcej prac drewnianych, czasami korzystniej jest pomalować schody na odcień kontrastowy. Odpowiednie są także tonacje jaśniejsze, które pozwalają rozjaśnić klatkę schodową. Z kolei, stal nierdzewną oraz szkło stosuje się w schodach nowoczesnych do wywołania tego samego efektu, wprowadzając światło do klatki schodowej i otaczającej ją przestrzeni.



W przeciwieństwie do innych drewnianych wykończeń w domu, schody muszą się wyróżniać i być rozpatrywane w tych samych kategoriach, co wybór i zakup mebli niż, np. podłogi czy drzwi. Dzięki takiemu spojrzeniu, więcej czasu i wysiłku przeznacza się na wykończenie schodów, a szczególnie poręczy. Poręcz jest stale używana, chwytana automatycznie, dlatego więcej uwagi należy poświęcić właśnie jej. Doświadczenie pokazuje, iż nie mają większego znaczenia czas, wysiłek, kunszt i umiejętności, jeśli ten sam czas i wysiłek nie zostaną włożone w naszą pracę, a co za tym idzie, marnowane są nasz czas i Państwa pieniądze. Niemniej ważne jest także pokrycie schodów, co najmniej jedną lub dwiema warstwami farby, jeszcze przed ukończeniem instalacji. Zapobiega to wnikania brudu i pyłu w głąb drewna podczas pracy. Politurowanie to jedno z najpiękniejszych rodzajów wykończeń, jakie można zastosować na schodach, a zwłaszcza na poręczach. Zapewnia ono głęboki połysk i miękkość w dotyku, a co więcej, posiada przyjemny ziemisty zapach. Mimo iż, politurowanie nie jest metodą tak wytrzymałą, jak pozostałe, to jednak wraz z upływem czasu wykazuje tendencję.... Ponadto, politurę można łatwo usunąć i naprawić w razie konieczności, w przeciwieństwie do poliuretanu. jest najlepszym rozwiązaniem na schodach, aczkolwiek możliwe jest zastosowanie jej na ścianach pomiędzy kondygnacjami. Odpowiednio dobrana tapeta nadaje urok przedpokojowi i pomaga go rozdzielić od klatki schodowej. Jednakże, wtedy nie może zabraknąć elementu wspólnego między nimi – główny kolor tapety powinien pasować do gładkich ścian na schodach lub wzór z zasłon zostać odtworzony. Nie należy także zapomnieć o zachowaniu kolorystyki wzdłuż samych schodów. Dół w kolorze szarym, a góra pokryta różem, z całą pewnością, nie zapewnią korzystnego efektu.